Tapahtumat 2014

Matkaratsastus 5.7.2013 Porttikallio, Punkalaidun

TERVETULOA

Sisuratsukot ry:n (SISU) järjestämiin matkaratsastuksen kansallisiin kilpailuihin lauantaina 5.7.2014 Punkalaitumelle.

Kilpailukeskuksena toimii Porttikallion urheilukeskus.

Ilmoittautumiset kilpailuun Kipan kautta. Suomen ratsastajainliiton laatimat ilmoittautumisohjeet löydät täältä. Jotta ilmoittautuminen Kipassa onnistuu, maksathan lupa- ja vuosimaksut ajoissa! Mikäli hevosesi tiedot puuttuvat Kipasta, ota yhteyttä Suomen ratsastajainliittoon.



KUVIA

Matkaratsastus 5.7.2014 Punkalaidun: Teija Kojo
Matkaratsastus 5.7.2014 Punkalaidun: Pumpulienkeli.com
Matkaratsastus 5.7.2014 Punkalaidun: Pumpulienkeli.com

TULOKSET

Tulokset syke- ja aikatietoineen tästä!

Luokka 1 (81,7 km)
Olli Tahkokallio (SuMaRa) – Alea SE 11,88 km/h

HYL. Antti Komulainen (PiSeRa) – American Pie W (syke, metabolia)

Luokan voittaja palkittiin Air Group Oy:n lahjoittamalla Salora Anrdoid -tabletilla!

Luokka 2 (68,4 km)
Vera Keitaanranta (TS Ratu) – Triippops Phantom 12,61 km/h, pisteet 32,22

KESK. Sanna Niemelä (SISU) – Shade

Voittaja palkittiin Tuurin Hevospuisto Oy:n lahjoittamalla 8 kg Chia -ämpärillä!

Luokka 3 (47,5 km)
1. Emma Siuvo (SuMaRa) – El Sahram 14,50 km/h, pisteet 39
2. Jaana Päiväranta (SuMaRa) – Yasser Jump 14,49 km/h, pisteet 38,98

Krista Saraniemi (RieRat) – Kuvaharjun Andorra 14,49 km/h, pisteet 33,98
Kai Torp (SuMaRa) – Breget 13,09 km/h, pisteet 32,18
Sanna Peltosuo (NoRa) – Be Seen Gift 13,10 km/h, pisteet 31,2

HYL. Liselott Monni (SISU) – Emmentaali (ontuu)
HYL. Terhi Huhtala (Lu-SaR) – Sparkling Sandy (ontuu)

poissa Sanna Sydänmaanlakka (HOR) – Elegant Vice
poissa Elina Långvik (RieRat) – Prins Henrik

Voittaja palkittiin Anita Suomi-Ilolan lahjoittamalla kukkaseppeleellä. Lisäksi voittaja sai 1Hevosvoiman lahjoittama fleeceloimen, toiseksi tullut riimun. Lisäksi palkintokasseista löytyi Pirttisillan tilan loimipesulalahjakortti sekä Schneider-Electricin lahjoittamin lyhtylampuin.

Luokka 4 (34,2 km)
Heidi Ahlgren (JAZZ) – Huima Hilke 11,76 km/h
Riitta Ariluoma (SuMaRa) – Platino 11,76 km/h
Mirja Kupari (SuMaRa) – Export 11,76

HYL. Heidi Alanko (SISU) – Khimaira (ontuu)
HYL. Hanna Era (SISU) - Torpedo (ontuu)

Luokassa suomenhevosratsukot palkittiin Suoran tuotteilla sekä kaikki hyväksytyn tuloksen tehneet Sissi Kähkösen lahjoittamin maalauksin ja Anita Suomi-Ilolan lahjoittamin kukkakimpuin.

Luokka 5 (34,2 km)
Pauliina Koponen (SuMaRa) – Brilliant Bruno 11,64 km/h
Sissi Kähkönen (SuMaRa) - Apris Shake 10,11 km/h
Susanna Syngelmä (POR) – Nikita EE 11,63 km/h
Mari Uuttu (PaRa) – Rannapoiss 10,11 km/h

HYL. Heidi Hautala (KAURA) – Lauges Fantasiah DK

Hyväksytyn tuloksen tehneet palkittiin Schneider Electricin lahjoittamin repuin. Luokassa jaettiin arpomalla Hevari Oyn lahjoittamat matkaratsastussuitset ratsukolle Susanna Syngelmä ja Nikita EE.

Luokka 6 (13,3 km)
Jan Liimatainen (RatU) – Valman Neito 11,33 km/h

Ratsukko palkittiin Suoran lahjoittamin tuottein.

Lisäksi palkittiin toimihenkilöt Maria-Katariina Leinonen ja team Pumpulienkeli.com palkittiin Kotileipomo Mia Murtoon upeilla Sisuratsukot -kakuilla kiitoksena hyvin sujuneista kisajärjestelyistä.

Sisuratsukot kiittää kaikkia mukana olleita sekä yhteistyökumppaneita ja sponsoreita!

LÄHTÖLISTAT

HUOM.! Pakottavien olosuhteiden vuoksi pidemmän lenkin pituus on 34,2 km. Mikäli joku haluaa perua osallistumisensa arvioitua pidemmän matkan takia, niin sen saa tehdä ja ilmoittautumismaksun saa kokonaisuudessaan takaisin.

Luokka 1 (81,7 km) KELLO 8 (viimeistään maalissa kello 17.20)
Antti Komulainen (PiSeRa) – American Pie W, 13-v. pinto-hunter, tamma
Olli Tahkokallio (SuMaRa) – Alea SE, 16-v. arabialainen täysiverinen, tamma

Luokka 2 (68,4 km) KELLO 9 (14.14-15.22)
Vera Keitaanranta (TS Ratu) – Triippops Phantom, 10-v. risteytysponi, ruuna
Sanna Niemelä (SISU) – Shade, 9-v. lämminverinen ravihevonen, tamma

Luokka 3 (47,5 km) KELLO 10 (13.40-15.15)
Terhi Huhtala (Lu-SaR) – Sparkling Sandy, 11-v. lämminverinen ravihevonen, tamma
Elina Långvik (RieRat) – Prins Henrik, 9-v. tilastohevonen, ruuna
Liselott Monni (SISU) – Emmentaali, 14-v. suomenhevonen, tamma
Sanna Peltosuo (NoRa) – Be Seen Gift, 8-v. lämminverinen ravihevonen, ruuna
Jaana Päiväranta (SuMaRa) – Yasser Jump, 10-v. tilastohevonen, ruuna
Krista Saraniemi (RieRat) – Kuvaharjun Andorra, 8-v. arabialainen täysiverinen, ruuna
Emma Siuvo (SuMaRa) – El Sahram, 13-v. tilastohevonen, tamma
Sanna Sydänmaanlakka (HOR) – Elegant Vice, 6-v. lämminverinen ravihevonen, tamma
Kai Torp (SuMaRa) – Breget, 10-v. terskinhevonen, ruuna

Luokka 4 (34,2 km) KELLO 11 (13.17-14.25)
Heidi Ahlgren (JAZZ) – Huima Hilke, 14-v. suomenhevonen, tamma
Heidi Alanko (SISU) – Khimaira, 7-v. angloarabi, tamma
Riitta Ariluoma (SuMaRa) – Platino, 11-v. suomenhevonen, ruuna
Mirja Kupari (SuMaRa) – Export, 14-v. eestinhevonen, ruuna

Luokka 5 (34,2 km) KELLO 12 (14.51-16.16)
Hanna Era (SISU) – Torpedo, 18-v. lämminverinen ravihevonen, ruuna
Heidi Hautala (KAURA) – Lauges Fantasiah DK, 8-v. arabialainen täysiverinen, tamma
Pauliina Koponen (SuMaRa) – Brilliant Bruno, 11-v. puoliverinen, ruuna
Susanna Syngelmä (POR) – Nikita EE, 5-v. Arabialainen täysiverinen, tamma
Mari Uuttu (PaRa) – Rannapoiss, 7-v. eestinhevonen, ruuna

Luokka 6 (13,3 km) KELLO 13 (14.07-14.39)
Jan Liimatainen (RatU) – Valman Neito, 8-v. suomenhevonen, tamma

KANSALLINEN LUOKKA

LUOKKA 1 80-119 km nopeuskilpailu (taso 1.1) ESINEPALKINNOT
ilmoittautumismaksu 10 e + lähtömaksu 35 e + eläinlääkärimaksu 15 e + SRL:n starttimaksu 2 e vähimmäisnopeus 10 km/h
sykeraja 64, palautumisaika 20 min (maalissa 30 min), - pakolliset tauot 1 X 40 min + 1 X 30 min
avoin ratsukoille, joilla on hyväksytty tulos vähintään tason 2.4 luokasta
lähtö kello 8.00 (reittiselostus kello 7.00)
matkan pituus n. 80-85 km

ALUELUOKAT

LUOKKA 2
60-79 km ihanneaikaratsastus (taso 2.4) ESINEPALKINNOT
ilmoittautumismaksu 10 e + lähtömaksu 20 e + eläinlääkärimaksu 15 e + SRL:n starttimaksu 2 e
nopeus 12–15 km/h
sykeraja 64, palautumisaika 20 min (maalissa 30 min), pakollinen tauko 40 min
avoin ratsukoille, joilla on hyväksytty tulos vähintään tason 2.3 luokasta
ratsukoiden paremmuus määräytyy §834 pisteytyksen mukaisesti
lähtö kello 9.00 (reittiselostus kello 8.00)
matkan pituus n. 60-65 km

LUOKKA 3 40-59 km ihanneaikaratsastus (taso 2.3) ESINEPALKINNOT
ilmoittautumismaksu 10 e + lähtömaksu 20 e + eläinlääkärimaksu 15 e + SRL:n starttimaksu 2 e
nopeus 10–15 km/h
sykeraja 64, palautumisaika 20 min (maalissa 30 min), pakollinen tauko 30 min
avoin ratsukoille, joilla on hyväksytty tulos vähintään tason 2.2 alueluokasta
ratsukoiden paremmuus määräytyy §834 pisteytyksen mukaisesti
lähtö kello 10.00 (reittiselostus kello 9.00)
matkan pituus n. 45-50 km

LUOKKA 4 20-39 km ihanneaikaratsastus (taso 2.2) ESINEPALKINNOT

ilmoittautumismaksu 10 e + lähtömaksu 5 e + eläinlääkärimaksu 15 e + SRL:n starttimaksu 2 e
nopeus 10–15 km/h
sykeraja 64, palautumisaika maalissa 30 min
lähtö kello 11.00 (reittiselostus kello 10.00)
matkan pituus n. 28-32 km

SEURALUOKAT

LUOKKA 5
20-39 km ihanneaikaratsastus (ei tasoluokitusta) ESINEPALKINNOT
ilmoittautumismaksu 10 e + lähtömaksu 5 e + eläinlääkärimaksu 15 e
nopeus 8–12 km/h
sykeraja 64, palautumisaika maalissa 30 min
lähtö kello 11.30 (reittiselostus kello 10.30)
matkan pituus n. 28-32 km
Huom.! Hyväksytty tulos seuraluokasta ei oikeuta nousua tasolle 2.3!

LUOKKA 6 12-19 km ihanneaikaratsastus (taso 2.1) ESINEPALKINNOT
ilmoittautumismaksu 10 e + lähtömaksu 5 e + eläinlääkärimaksu 15 e
nopeus 8–12 km/h
sykeraja 64, palautumisaika maalissa 30 min
lähtö kello 12.00 (reittiselostus kello 11.00)
matkan pituus n. 15 km

MENOSSA MUKANA



Anita Suomi-Ilola


Tuurin Hevospuisto Oy





Kengityspalvelu Tapani Immonen

Kotileipomo Mia Murtoo









Webdesing Pumpulienkeli.com
Otsikot kuvat: Sisuratsukot, Pumpulienkeli.com, Pablo Harju, Pumpulienkeli.com